Anunțuri

-> Sănătatea (497) -> Demodecs/demodecoz pe gene
<< ... 1 ... >>
Anonim (2005-10-12 14:38:13)
Ma chinui de vre-o 2-3 ani de acest demodecs pe gene - nimic nu-l ucide. Cind apar inflaturi pe pleoape cind dispar, cind ma supara, cind nu....Unii spun ca e legat de imunitate, pai ce naiba ca doar n-o fi eu chiar asa slaba imunitar, mai eles p-u o pesoana care poate raci doar o dat in an/si daca inca.../ Cine a avut "porcaria" asta la ochi si cu ce s-a tratat...? Am auzit ca in Rusia folosesc cu succes crema "Xin Fumanling" - dar la noi....?

Lulu (2005-10-16 02:13:47)
Buna
Si eu am avut acest Demodex pe care l-m tratat nu mai stiu cu ce si degeaba. Ba trecea ba iarasi aparea. Insa ce e mai rau ca medicii zic ca acuma a trecut in Acnee Rozacee. Eu o am pe nas si obraji. Si la fel nu pot scapa de ea de mai mult de 4 ani. Oare este cineva care s-a tratat si ne spune si noua cum?
Va rog mult sa dati ceva informatie sau cum ati tratat.
tosea (2005-10-17 14:34:00)
Eu m-am tratat cu succes de acest demodex. Am fost la Dispanserul dermato-venerologic republican, acolo m-au ajutat foarte mult, eu ma chinuiam doar o luna si nu stiam ce sa fac, eram disperata si in 2 saptamini am scapat complet. Deci, mi-au prescris Metroghil gel(dimineata) plus trihopol solutie(seara) am baut 7 zile trihopol pastile si finita, mi-a trecut parca nici n-a fost. Insa pentru persoane ce au probleme de mai mult timp, tot acolo la Dispanser, se fac proceduri cu zinc, e foarte eficient. Stiti? vreau sa va recomand sa va duceti direct acolo fara nici o indoiala, se afla aproape ne Costiujeni(spitalul ala pentru nenormali psihic) pare-mi-se ca cu rutiera 174 ajungi direct in fata acestuia. Succes fetele.
Lulu (2005-10-18 17:40:27)
Salut Tostea.
La ce medic ai dost acolo? Eu la fel am fost la dispensar. M-a tratat D-l Gugulan si fara rezultat.
Ana (2005-11-11 10:18:05)
Acum 3 luni mi-sa depistat si la mine Demodex.Eram disperata aveam o fata iritata plina de cosuri dureroase si cu puroi.credeam ca innebunesc.M-am adresat la clinica Galaxia la o doamna dermatolog, ea mia dat intravenos Metrogil timp de 10 zile mai apoi inca o luna niste antibiotice ca muream de durere de stomac din cauza lor,pe fata ma stergeam cu 2 feluri de solutii ca imi ardeam fata de numai puteam si ce credeti nimic nu sa schimbat,parca mai tare sa agravat.si intro zi sa intimplat un miracol am intrat intro farmacie sami cumpar niste ceai de plante si farmacista mia vazut fata si mia propus unguient special pentru demodex "DEMALAN".cu el mam dat pe fata si pe gene(ochi).si chiar intro saptamina sau produs schimbarile,iar acum am o luna de cind ma ung cu DEMALAN si fata mea este curata.asa ca cei cara sufera de demodex CUMPARATI-VA "DEMALAN" pentru intradevar ajuta si nu chinuiti cu antibiotice.Acest unguent cam greu se gaseste, eu lam cumparat de la o farmacie de la Riscanovca

Olga (2005-11-14 09:13:18)
iata ce am gasit:
Для рецепта необходимы: спирт 96% или 75% и эфир. Также потребуется дегтярное мыло. Надо умываться им утром и вечером. После этого ваткой, смоченной в смеси спирта и эфира, протирать закрытые глаза от внутренней стороны и уголки глаз. Эту процедуру повторять 2 раза в день. Если кожа чувствительна к спирту, добавьте в смесь «Левомицетин», но лучше обойтись без этого.
2 вариант. Так же умываться 2 раза в день мылом. Приготовить смесь: 1 стакан спирта, 1 ч.л. соли (неполная), сок из одного лимона. Протирать глаза ваткой, смоченной в этой смеси, 2 раза в день. Изредка протирать лицо, но не глаза, полынью.

Diana (2006-09-19 13:36:26)
Shi eu am fost la Dispensarul Dermato-venerologic. mi-au facut proceduri cu azot, iar medicamente nici nu stiu cite le-am baut shi in zadar. eu cred ca depinde la ce medic te duci. Acolo se ajunge cu 173 sau 128. Succese. Daca gasiti remediu, scrieti-l va rog sa stiu si eu. Am auzit de Zineryt. imeni nu stie de asa ceva?
neli (2009-04-20 00:51:31)
Un remediu foarte bun este uleiul din arbore de ceai!
Cu betisorul cu vata frecati bine seara genele. Repetati de 3 ori dupa fiecare 10 inute .
Se face o data pe saptamana timp de o luna.
In celelalte zile ale lunii spalati-va cu sapun care contine ulei de arbore de ceai, aruncati cosmetica veche pentru ca este infectata, nu va machiati, schimbati des lenjeria de pat si spalati-o cu apa fierbinte.
Vi (2009-05-10 00:29:18)
Salut. Am avut si eu o blefarita, timp de un an mi se imflama o pleoapa, in special cand ma machiam, chiar daca in general nu sunt alergica la cosmetica. Am banuit ca era demodex, insa analizele nu au confirmat acest lucru. Am incercat diferite remedii antibacteriene si antialergie de la farmacie si prscrise de medic si fara rezultat. Dupa ce am facut un tratament general (din alte motive) antibacterian si apoi antiviral si imunostimulator, mi-a trecut si pleoapa ca prin minume. Asa ca cred ca motivul era imunitatea scazuta.
neli (2010-04-27 19:43:42)
eu m-am tratat cu ulei de arbore de ceai (tea tree oil).
aveam la ochi, tenul din cauza lui foarte uscat. am folosit tea tree oil (de la body shop). pentru o luna nu trebuie sa folosesti nici un produs cosmetic. seara inainte de culcare cu un betisor ungi pleoapele la baza genelor cu acest ulei (in primele zile o sa se inroseasca, pentru ca acest parazit iese de sub piele), la fel te dai si pe fata, poti sa te dai si pe cap (pentru ca el traieste in par). dimineata tot cu un betisor speli bine pe la pleoape cu un sampon sau sapun(tot pe baza de ulei de arbore de ceai). si asa in fiecare dimineata si seara. eu am scapat de acest parazit in acest fel
<< ... 1 ... >>

La începutul paginii

Societatea de Planificare a Familiei © 2003-2010
Made in Moldova
iubire@iubire.md